
Какво трябва да знаете за критическата възраст и климактериума?
Значителна част от жените имат твърде погрешна представа за критичната възраст, поради което някои от тях не се интересуват от нея, други я приемат с душевен смут и неоправдан страх.
Всъщност, климактериумът е възрастов период от развитието на жената, през който настъпват определени промени в психичното и физическо състояние.
Климактериумът започва около 45-ата и завършва около 55-ата година от живота; средната му продължителност е 10-12 години, от които 2/3 се падат на менопаузата. Понякога климактериумът и менопаузата могат да настъпят значително по-рано – преди 40-годишна възраст, или по-късно – след 50- и дори след 60-годишна възраст.
Симптомите, по които да разберете, че навлизате в климактериум
Най-ранните и типични признаци на критичната възраст са разстройствата в менструалния цикъл; наблюдават се най-често удължаване на менструалния интервал и намаляване на времетраенето и количеството на менструацията. Менструациите рядко се прекратяват изведнъж; обикновено те стават обилни след нормален или удължен интервал, а времетраенето се удължава. При всички случаи обаче интервалът между две менструации остава чист. Всяка жена трябва за запомни това. Неправилните, макар и много оскъдни кръвотечения в интервалите между менструациите не се дължат на критична възраст. Те налагат незабавна консултация с гинеколог.
Характерни за критичната възраст са нервно-вегетативните промени, от които особено чести и неприятни с т. нар. горещи вълни: усещане за топлина, разливаща се по цялото тяло и понякога последвана от обилно изпотяване. Нерядко се явяват главоболие, безсъние, липса на апетит, запек, натрупване на газове в червата и подуване на корема, коликообразни коремни болки, често уриниране и др.
Промените в хормоналното равновесие при някои жени водят до смущения в психосексуалния живот: отслабване на половото желание и удовлетворение до пълна полова студенина; в други случаи се наблюдава изострено полово влечение и психосексуална неустойчивост, които могат да стана повод за семейни конфликти. Макар и рядко, при психично лабилни жени могат да се наблюдават и психични смущения: лесна раздразнимост, емоционална лабилност, безпричинна склонност към сълзи, апатия, меланхолия и пр. Честа причина за психични смущения е неоправданото чувство за малоценност, за отлитаща младост и неизбежно остаряване.
Кога и как ще настъпи, и как ще протече менопаузата зависи от наследствеността и характерните особености на дадения организъм, а също и от прекарани преди това болести и начина на живот – храната, брой бременности, интензивността на половия живот.
Климактериумът протича в три фази, с които всяка от Вас може да се запознае, за да има представа какво я очаква по време на тези периоди и колко дълго продължават те:
Първата е предменопауза. Тогава се понижава активността на яйчниците. Цикълът става нередовен, появяват се различни маточни кръвотечения и намалена възможност за забременяване. Този период трае между 4 и 10 години.
Втората фаза е менопауза. За вече настъпила менопауза се говори, когато в продължение на 1 година жената няма менструация. Менопаузата е резултат на дълбокото изтощаване на ендокринната функция на яйчниците. Това окончателно бележи и края на възможностите за забременяване.
Третата фаза – постменопаузата (следменопауза) продължава 6-8 години, и в това време замира напълно функцията на яйчниците.
“Какво е решението?”
ДКЦ „Асцендент“ има удоволствието да Ви предложи безплатна консултация със специалист, който да Ви назначи необходимите изследвания и да Ви насочи към мамолог, гинеколог и провеждане на дензитометрия. Те ще Ви отделят необходимото внимание и индивидуален подход.
Много жени не намират разлика между критическата възраст и менопаузата, а те съществено се различават. Какво всъщност представлява менопаузата?
Менопаузата означава край на менструацията, но терминът също така се отнася към месеците и годините в живота на жената преди и след нейната последна менструация.
Лекарите дефинират менопаузата като времето, настъпващо след последното ви менструално кръвотечение. Тя представлява серия от промени, които могат да започнат във възрастта между 30 или 40 години и да продължат в периодите около 50 и даже около 60 години.
Някои симптоми, каквито са горещите вълни и колебанията в настроенията, са временни и отминават при приспособяване на организма. Възникват и по-постоянни промени. Намаленото ниво на естрогените например засяга начина, по който организмът усвоява калция и увеличава нивото на холестерола в кръвта; така следменопаузалните жени се изправят срещу повишен риск от развитие на остеопороза и сърдечни заболявания като например атеросклерозата.
При всяка жена менопаузата протича по различен начин. Различна е и възрастта, при коята започва самата менопауза. Обикновено и симптомите й са строго индивидуални. Може да изпитате разнообразни физически и емоционални промени.
Ето и симптомите, които могат да настъпят в организма Ви по време на менопаузата:
- Нередовна менструация
- Болки по време на полов акт
- Горещи вълни
- Нощни изпотявания
- Емоционални промени
- Промяна във вида ви
В някои случаи менопаузата води до някои проблеми и усложнения. Ако сте информирани за тях, вие можете да предприемете мерки за предотвратяването им:
- Сърдечно-съдови заболявания
- Остеопороза
- Уринна стресова инконтиненция (състояние, при което се изпуска урина при кашляне, смях или вдигане на тежести)
- Увеличаване на теглото
Лекува ли се менопаузата?
Лечението е фокусирано върху облекчаване на симптомите, предотвратяване и намаляване на хроничните промени, появяващи се през менопаузалните години, но това не представлява “медицинско лечение”.
При традиционната и алтернативната медицина най-разпространеният подход е да се добавят естрогени в организма, който не ги произвежда в достатъчно количество. Познато в традиционната медицина като хормонално заместително лечение (състои се от доставка на хормони – естрогени и прогестерон), този метод е до известна степен противоречив, поради определени странични ефекти – така че заедно с лекар ще трябва внимателно да претеглите ползата и риска преди да вземете решение за лечение.
Бъдете сериозна! Не пренебрегвайте тези етапи от живота си! Погрижете се за себе си!
Ако симптомите Ви отговарят на някои от горепосочените, имате някакви притеснения или въпроси, може да се свържете с наш медицински център и да запишете своя час за консултация.
Предлагаме добро отношение, среща с доказани специалисти, адекватно лечение и отлични резултати. Направете Вашата консултация при нас, за да се почувствате по-удовлетворени и по-жизнени в един различен етап от живота си!
Обадете ни се още сега на тел: 0885 54 20 79 и 02/ 983 94 94