Клиничната хематология е част от медицината, която се занимава с диагностицирането, лечението и профилактиката на болестите на кръвта и кръвотворните органи – костен мозък, слезка, тимус и лимфни възли.
Кръвта е съставена от кръвна плазма (течна съставка) и формени елементи (клетъчна съставка). Формените елементи са различните клетки – еритроцити, левкоцити, тромбоцити. Функцията на кръвта е транспортирането на веществата в тялото, като например кислорода, хранителните вещества, отвеждането на отпадъчните вещества към отделителната система, биологичните вещества, като хормони, ензими и др. Кръвта има терморегулаторна функция за тялото и се бори с бактериите и вирусите.
Костният мозък се намира във вътрешността на дългите кости, гръбначните прешлени, ребрата, черепа и др. Има два вида – жълт и червен. Червеният костен мозък произвежда всички формени елементи на кръвта, а жълтият няма функция, но при необходимост се превръща в червен. Всички формени елементи се развиват от стволовите клетки.
Тимусът е ендокринна жлеза, която произвежда лимфоцити и играе съществена роля в осъществяването на имунните процеси в организма. Тимусът е съставен от два симетрични дяла, които прилягат плътно един към друг и се свързват чрез хлабава съединителна тъкан, изграден е от лимфоидна тъкан.
Лимфните възли са органи, разположени по пътя на лимфните съдове. Те се намират най-често на групи или в редици на определени места в тялото. По своята големина лимфните възли са твърде различни, някои от тях са малки едва забележими, докато други могат да имат размер до 2 см.
Слезката, позната още като далак, е най-големият орган в тялото от лимфната система, а наред с това и орган на кръвоносната система. Нейните функции са различни. Тя убива остарелите еритроцити и произвежда нови, играе роля на филтър (улавя чужди частици, микроорганизми, дегенерирали левкоцити, фрагменти от разрушени еритроцити) и кръвно депо (задържа значително количество кръв, което при нужда се освобождава в общото кръвообращение).
Хематологични заболявания са анемия, нарушенията в кръвосъсирването и в хемостазата, онкологични заболявания като миелом, лимфом, левкемия; тромбоцитопения, тромбоза, цитопения и др.
Пациентите, които търсят консултация имат оплаквания като: отпадналост, световъртеж, сърцебиене, сънливост, замаяност, главоболие, шум в ушите, преминали са инсулт.