
Какво представлява остеопорозата (ОП)
Най-честото костно заболяване, характеризиращо се със загуба на костна маса и нарушаване на микроструктурата на костната тъкан. Намаляването на плътността и влошаването на качеството на костите се развива «тихо» и прогресивно. Често протича без никакви симптоми, докато не настъпи първото счупване: най-често шийката на бедрената кост, телата на прешлените и предмишницата.
Разпространение
Остеопорозата е обществен здравен проблем в световен мащаб. В България от остеопороза страдат 750 000 жени. Над 90 000 от тях вече имат по едно и или повече счупвания на гръбначните прешлени. Годишно над 8 000 възрастни жени претърпяват счупване на бедрената шийка, 4 000 от тях загиват непосредствено след счупването.
Най-честа е остеопорозата при жените след настъпване на менопаузата (около 1/3 от жените развиват такава), т.нар. постменопаузална остеопороза, следвана от т.нар. старческа остеопороза – при възраст над 70 г. честотата на заболяването и при двата пола постоянно нараства.
Остеопороза се развива и при някои заболявания (напр. повишена функционална активност на щитовидната жлеза), при лечение с определени медикаменти и др. Генетичните фактори играят важна роля за появата на остеопороза, както и редица рискови фактори, свързани с начина на живот: нездравословно хранене, липса на физическа активност, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.
Лекува ли се остеопорозата?
Понастоящем остеопорозата е широко лекуващо се заболяване с комбинация от медикаменти и промяна в начина на живот: правилна и достатъчна физическа активност, диета с храни, съдържащи достатъчно калций, набавяне на витамин Д, здравословен начин на живот и редовни медицински прегледи за контрол на болестта.
Програмата за контрол на остеопорозата обхваща пациенти с установена степен на заболяването. Всички те се консултират от лекар, който им препоръчва начална терапия. Освен това подлежат на системен контрол, активно наблюдение и лечение, чрез което се постига намаляване риска от фрактури на костите
Бифосфонатите
Едни от най-често използваните медикаменти за лечение на остеопороза са бифосфонатите (БФ) – неорганични химични вещества, блокиращи мощно костното разграждане и укрепващи костите. Те намаляват риска от костни счупвания и притискане на гръбначния мозък и облекчават костната болка. Използват се в клиничната практика от над 15 г. Натрупани са много данни от клинични проучвания, доказващи блестящия им ефект не само по отношение на подобряване на костната плътност, но и за намаляване риска от счупвания.
Колко да продължи лечението с бифосфонати
Оптималната продължителност на прилагане на БФ за превенция на костните фрактури доскоро се приемаше, че е 3 – 5 г. Данните от редица клинични изпитвания показаха, че за да се оптимизира ефикасността на бифосфонатите относно намаляване риска от фрактури решението за продължаване на лечението или подмяна с друг медикамент трябва да се основава на строго индивидуална преценка на състоянието на пациента, възрастта му, резултатите от направени изследвания относно остеопороза (костно разграждане, образна диагностика и др.). Така напр. при по-млади лица с остеопороза, но без анамнестични данни за фрактури и с костна минерална плътност близка до нормалната.