Ендокринологията е област от медицината, която изучава жлезите (и части от тях), които произвеждат хормони. Хормоните контролират редица основни функции на тялото. Метаболизмът, половата система, поддържането на нивата на кръвна захар, кръвното налягане, баланса на сол в организма, топлината на тялото, енергийните нива и растежа на костите – всичко зависи от ендокринната система.
Проблемите на ендокринната система могат да доведат до редица заболявания, включително диабет, затлъстяване, смущения на щитовидната жлеза, остеопороза и хормонални нарушения. Често минават месеци или години преди да се появят симптомите на ендокринните смущения. Дори тогава, те могат лесно да бъдат пренебрегнати от пациента.
Много пациенти с еднокринни проблеми страдат паралелно и от други сериозни медицински състояния – сърдечно-съдови заболявания, инсулт, високо кръвно налягане и проблеми с кръвообръщението. Това често налага прилагането на сложни терапии и внимателно наблюдение от специалисти от различни области.
Преглед на ендокринната система
Човешкото тяло разполага със седем ендокринни жлези – хипофизата, щитовидната и паращитовидните жлези, надбъбречните жлези, Лангерхансовите острови, яйчниците и тестисите.
Хипофизната жлеза
Хипофизната жлеза е червеникаво-сив орган с размер на грахово зърно, който се намира в центъра на мозъка, точно над задната част на носа. Той регулира различни хормони, които пряко или косвено влияят върху най-основните функции на тялото. Заболявания на хипофизната жлеза включват болест на Кушинг (проявява се с натрупването на мазнини в лицето, гърба и гърдите), акромегалия (при която ръцете, краката и лицето са по-големи от нормалното), хиперпролактинемия (повишена секреция на хормона пролактин) и др.
Щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза има форма на пеперуда и се намира точно над ключицата. Хормоните, които тя произвежда регулират метаболизма (как тялото ви гори калории за производство на енергия) и влияние на сърдечната честота, храносмилането, мускулната сила, нивата на холестерола и дори разположението на духа.
Хипертиреоидизмът е състояние, при което жлезата произвежда твърде много хормон. Най-честата причина за хипертиреоидизъм е базедова болест, но други причини включват израстъци в щитовидната жлеза и тироидит (възпаление на щитовидната жлеза). Нелекуването на хипертиреоидизма може да доведе до предсърдно мъждене, остеопороза и състояние опасно за живота, наречено щитовидна буря. Редовните медицински прегледи са важни, ако сте имали хипертиреоидизъм, защото той може да се развие отново. Вие също може да бъдете изложени на повишен риск от други проблеми, като например хипотиреоидизъм и състояние на очите, наречено офталмопатия на Грейвс.
Наличието на твърде малко хормони на щитовидната жлеза най-често е резултат от автоимунна атака на организма върху щитовидната жлеза. Това състояние се нарича автоимунен тиреоидит или тиреоидит на Хашимото. Операция за отстраняване на щитовидната жлеза или лъчетерапия на щитовидната жлеза могат да предизвикат хипотиреоидизъм. Нелекуван, хипотиреоидизмът може да доведе до умора, летаргия, депресия, проблеми с паметта, запек, суха кожа, непоносимост към студ и други симптоми. При новородени, нелекуван хипотиреоидизъм може да предизвика изоставане в умственото развитие. Ето защо преди изписване, всички новородени се проверяват за хипотиреоидизъм.
Хипотиреоидизмът се лекува с медикаменти, заместващи хормона на щитовидната жлеза. Симптомите обикновено изчезват в рамките на няколко месеца след началото на лечението, но повечето хора се нуждаят, от приемането на хормони на щитовидната жлеза до края на живота си.
Паращитовидните жлези
Тези четири малки жлези се намират близо до или са вплетени в щитовидната жлеза. Хормонът, който те отделят, регулира метаболизма на калций и фосфор в организма.
Хипопаратиреоидизъм е състояние, при което в организма присъства твърде малко паратироиден хормон. Това може да предизвика необичайно ниско ниво на калций в кръвта. Симптомите включват слабост, мускулни спазми, нервност, главоболие, неконтролируем тремор и спазми на ръцете, краката, ръцете и/или лицето.
Надбъбречните жлези
Това са двойка органи над всеки бъбрек. Тези жлези произвеждат няколко хормона, включително адреналин (известен също като епинефрин), който е основният хормон, повишаващ кръвното налягане и норепинефрин – химическо средство, чрез което се предават съобщения в нервните синапси. Високото кръвно налягане е едно от последствията от нарушената функция на надбъбречната жлеза.
Лангерхансови острови
Това са групи от малки, леко гранулирани клетки около панкреаса, които секретират инсулин и глюкагон. Инсулинът е важен за регулиране на количеството на захар в кръвта. Диабетът е основното последствие от нарушенията в тази ендокринна жлеза.
Яйчниците
Това е двойка органи при жените с дължина около 3-4 см, които произвеждат яйцеклетки и женски полови хормони. Заболяванията на тези жлези включват Синдром на Търнър (при него жените остават ниски и не успяват да съзреят полово през пубертета), нарушения на нормалното сексуално развитие и безплодие.
Тестисите
Това са двойка органи при мъжете, които произвеждат сперматозоиди и мъжки полови хормони, като тестостерон. Състояния, причинени от нарушения в тези жлези са аномалиите в сексуалното развитие и безплодие.
Диагностика и лечение на ендокринни проблеми
ДКЦ Асцендент разполага с отличен екип от ендокринолози, които осигуряват диагностика, лечение и диспансеризация на описаните заболявания на жлезите с вътрешна секреция, с акцент върху диабета, заболяванията на щитовидната жлеза, метаболитния синдром и други.
Нашият преглед може да включва:
- Първоначална консултция с лекар и изготвяне на програма за изследвания;
- Ултразвуково изследване на щитовидната жлеза;
- Общ и биохимичен анализ на кръвта;
- Анализ на нивата на хормони в кръвта и урината;
- Вторична консултация с лекар и поставяне на диагноза.