
Изследователи от Университета в Мисури са намерили доказателства, които показват, че спиране на пушенето води до подобряване на тяхната цялостна личност.
“Данните установяват, че при някои млади индивиди пушенето е импулсивно”, казва А.Литълфийлд – докторант в Катедрата по психология в Колежа за изкуства и науки. “Това означава, че 18-годишните са действали без много предвидливост и са благоприятствали непосредствените изгоди пред дългосрочните отрицателни последици. Те може да кажат: „Знам, че пушенето е лошо за мен, но аз ще го направя така или иначе. ” Обаче ние намираме индивиди с най-изразено намаляване на импулсивността, които също са много склонни да се откажат от тютюнопушенето. Ако можем да насочим усилията против пушенето към тази импулсивност, това може да помогне на младите хора да спрат да пушат. ”
В проучването се сравняват хора на възраст 18 – 35 г., които пушат с такива, които са се отказали от тютюнопушенето. Те намират при лицата, които пушат, по-високи нива за две отделни личностови черти по време на младата възраст:
· импулсивност – действа без да мисли за последствията
· невротизъм – емоционално негативни и тревожни през по-голяма част от времето.
А. Литълфийлд счита, че лицата с по-високи нива на импулсивност и невротизъм е било по-вероятно да имат пагубно поведение като пушене. Въпреки това авторът установява, че отказалите се пушачи са имали най-голямо влошаване по отношение на импулсивността и невротизма на възраст от 18 до 25 г.
“Пушачите на 18-годишна възраст имат по-високи нива на импулсивност отколкото непушачите на 18 г. и тези, които се откажат, показват тенденция да демонстрират най-стръмните спадове в импулсивността на възраст между 18 и 25 г.” – казва А.Литълфийлд. ” Обаче когато индивидът остарява и продължава да пуши, пушенето става част от обичайна закономерност на поведение и е по-малко импулсивно. Мотивите за пушене по-късно в живота – навик, жажда, загуба на контрол и толерантност – са ключови елементи на зависимостта от тютюнопушенето и се явяват по-независещи от личностовите черти. ”
Въпреки доказателствата от това проучване употребата на наркотични вещества все още е комплекс от взаимоотношения между генетични фактори и фактори на околната среда, казва А.Литълфийлд .
Проучването “Пушенето – личностова промяна в млада възраст” е било прието от списание Никотин и изследвания за тютюн. Проучването е в съавторство с Кенет Шер, професор в Департамента по психология на Мичиганския университет.
Литълфийлд казва, че проучването на употребата на тютюневи изделия ще допринесе за продължаващите изследвания за връзката между личностовите качества и злоупотребата с наркотични вещества.