
В списание The Lancet R. Huxley и M. Woodward представят най-обширния мета-анализ към днешна дата, в който се определят отделните ефекти на пушенето при различните полове и техните последици за коронарните сърдечни болести. В база данни от 2 – 4 милиона души релативният риск за исхемична болест на сърцето (ИБС), изразен като отношение жени към мъже и сравнявайки тези, които пушат с тези, които не пушат, е бил 1.25 (95% доверителен интервал 1.12 – 1.39; р< 0.0001). Главната причина за смърт във Великобритания, САЩ и много други развити страни са болестите на сърцето. Макар че те може да се дължат на клапни абнормности или на неисхемична кардиомиопатия, ИБС е преобладаващата причина за неработоспособност или смърт и СЗО отбелязва исхемичната сърдечна болест като водеща причина за смърт навсякъде по света. Към 2030 г. ИБС ще остане главната причина за смърт в света и ще бъде отговорна за 9.6 милиона смъртни изхода или 14% от общата смъртност – за всяка година.
Макар че ИБС може да бъде с изразена генетична предразположеност, повечето пациенти развиват тази болест поради въздействието на рискови фактори, свързани с начина на живот, като лошо хранене, липса на физическа активност и пушене. Така голям дял от най-обичайната причина за смърт в света се дължи на поведението или пристрастеността на индивида. Въпреки че някои хора може да приемат тези статистически данни за обезокуражаващи, те може да се разглеждат и като една чудесна възможност за намаляване разпространението на болестта чрез модифициране/променяне на поведението и чрез програми за спиране на пушенето.
Тъй като релативният риск за развитие на ИБС е по-висок при жените-пушачки спрямо мъжете, които пушат, в обществата с нарастващ брой жени-пушачки бъдещите здравни ефекти могат да бъдат по-големи отколкото се очаква.
Тъй като в развитите икономически страни здравеопазването се подобрява и разпространението ана заразните (инфекциозните) болести е под контрол, повлияването на ИБС – резултат на тютюнопушене, ще освободи голяма част от ресурсите за здравни грижи. В повечето общества процентът на мъжете пушачи е по-висок, обаче и повече мъже се отказват от пушенето отколкото жени. Така в някои общества броят на жените пушачки нараства в сектори, като здравеопазване, хранене, образование, вода и превенция. Затова ние трябва да потърсиме политическата подкрепа на всички заинтересовани страни, вкл.правителства, агенции на ООН и граждански обществени групи. Макар че предизвикателствата са големи, повелята за индивидите в ранното детство е ясна: всяко дете има право да развива своя най-пълен потенциал и следва да сътрудничи напълно на обществото. Нашата отговорност да преследваме тази цел е напълно ясна.