
Следродилната депресия е афективно разстройство (още наречено разстройство на настроението), което засяга жените най-често след раждане. Майките изпитват силна тъга, изпадат в състояние на постоянна тревожност и умора, които им пречат да изпълняват ежедневните си дейности, като грижите за бебето, дома, самите тях и околните.
Какво причинява следродилна депресия?
Това състояние не се дължи на точно определена причина, тя е резултатът на комбинация от физически и емоционални фактори. Депресията не се дължи на това, че майката е направила нещо или не го е направила.
Най-често това се дължи на спад в нивата на хормоните (естроген и прогестерон) след раждането. Това причинява химични промени в мозъка, които могат да провокират промени в настроението. Освен това, много от жените не си почиват достатъчно и не могат да се възстановят напълно от раждането. Постоянното безсъние може да доведе до нисък тонус и изтощение, фактори, които допринасят за симптомите на следродилната депресия.
Какви са симптомите на следродилна депресия?
Някои от най-разпространените симптоми са:
- Чувства като тъга, отчаяние, празнота и безсилие
- Засилена чувствителност – жената плаче повече от нормално и без конкретна причина
- Тревожност и нервност
- Лошо настроение, раздразнителност и безпокойство
- Сън – жената спи много повече от нормално или страда от безсъние, не може да заспи дори когато бебето спи
- Проблеми с концентрацията, паметта и взимането на решения
- Изпитване на яд и гняв
- Загуба на интерес към дейности, които преди са доставяли удоволствие
- Болки и физическо неразположение – често главоболие, стомашни проблеми, болки в мускулите
- Промяна в храненето – прекаляване с храната или поемане на много малки количества храна
- Избягване на близки и приятели
- Невъзможност за изграждане на емоционална обвързаност с бебето
- Постоянни съмнения в майчинския капацитет
- Майката изпитва страх за живота на бебето
- Майката има мисли, че иска да се самонарани или да нарани бебето
Как жената може да разбере, че има следродилна депресия?
Само квалифициран специалист може да постави тази диагноза. Тъй като симптомите са многобройни и различни при всяка жена, само специалистът може да реши дали се дължат на следродилна депресия или на друг фактор. Жена, която има някои от гореспоменатите симптоми трябва да потърси помощ при психиатър или психолог.
Каква е разликата между следродилната депресия и родилната тъга?
Родилна тъга (или „baby blues“) е термин, който се използва за дефиниция на чувствата на безпокойство, тъга и умора, които изпитват много от жените след раждане. Бебето се нуждае от много грижи и е нормално майката да се чувства тревожна и уморена от тях. Родилната тъга се появява при около 80% от майките, симптомите са леки и отшумяват без лечение до 1 – 2 седмици.
При следродилната депресия чувствата на тъга и безпокойство са много силни и могат да засегнат капацитета на жената да се грижи за себе си, за бебето и за семейството. Поради силата на симптомите е нужно лечение. В това състояние изпадат около 15% от жените. То може да започне малко преди раждането или в различни интервали след него, но най-често от 1 седмица до 1 месец след раждането.
Има ли жени, които са предразположени към следродилна депресия?
Следродилната депресия може да засегне всяка жена, без значение на каква възраст е, към каква раса, етнос и социална група принадлежи. Предразположени са жените, които имат един или няколко от следните рискови фактори:
- Симптоми на депресия по време на предишна бременност или след раждане
- Депресия или биполярно разстройство в миналото (в друг момент от живота)
- Роднина, който е имал депресия или друго психично разстройство
- Стрес по време на бременността или след раждането, например смърт на близък, домашно насилие, болест и др.
- Усложнения по време на раждането, преждевременно раждане, раждане на дете с увреждане
- Когато бременността е непланирана
- Липса на емоционална подкрепа от съпруга, партньора, семейството и приятелите
- Проблеми с алкохол или наркотици
Как се лекува следродилната депресия?
Съществуват ефикасни методи за лечение, които могат да се прилагат индивидуално или в комбинация. Кой от методите е подходящ може да реши квалифициран специалист, като лекар психиатър или клиничен психолог. Терапията може да бъде:
- терапия чрез диалог/съветване – индивидуализирани разговори със специалист по психично здраве
- медикаментозна терапия – антидепресантите въздействат върху химичните съединения в мозъка, които регулират настроението
Какво може да се случи, ако не се лекува следродилната депресия?
Ако не се проведе адекватно лечение депресията може да продължи месеци и дори години. Освен, че засяга здравето на майката, може да попречи на родителските й възможности – да се грижи за бебето и да общува с него. С течение на времето това може да доведе до проблеми със съня и храненето на детето.
Как могат да помогнат близките и приятелите?
Близките и приятелите са първите хора, които могат да разпознаят симптомите на следродилната депресия в жената, която наскоро е родила. Могат да я стимулират да потърси помощ от специалист по психично здраве, да й предложат емоционална подкрепа и да я отменят в ежедневните й занимания, като гледане на бебето и грижите за дома.