
Хламидиалната инфекция се причинява от грам-отрицателния бактерии Chlamidia trachomatis и е една от най-разпространените инфекции. Броят на диагностицираните в САЩ през 2015 г. е 1.5 милиона души. Реалният брой на заразените от тази инфекция може би надхвърля 3 милиона души годишно, тъй като инфекцията протича безсимптомно и голям процент от случаите остават не диагностицирани. Хламдиите са най-разпространени при 15-25 годишните, а в полово съотношение жените са по-засегнати, затова скрининговите програми се насочени предимно към тях.
Рискови фактори за инфекция с хламидии
Рисковите фактори за поява на хламидиалната инфекция са: нови сексуални партньори, голям брой сексуални партньори, предходно заразяване с бактерия или друга полово предавана инфекция, както сексуалните контакти без презерватив. Цервикалната ектопия (раничка), при която цервикалния епител се поставя върху видимата част на маточната шийка, е често срещана сред младите жени. Този епител е по-податлив на причинителите на инфекции, включително и на Chlamidia trachomatis. Предаването на хламидиалната бактерия от заразени мъже на жени и обратно е близо 70%, което показва и значимостта на сексуално трансмисивния път на заразяване.
Усложнения
Едно от най-сериозните усложнения на инфекцията с хламидии при жените е тазово-възпалителната болест, която се развива вследствие на асцендиране на локалната влагалищна инфекция към матката и маточните тръби към малкия таз. В направено проучване, което оценява лечението на ТВБ, е установено, че Chlamidia trachomatis е най-често срещания причинител на болестта (при около 23% от жените).
По отношение на репродукцията, ТВБ причинена от хламидии може да доведе до инфертилитет, извънматочна бременност, както и хронична тазова болка. Декларираните случаи на инфертилитет след епизод на ТВБ е около 8%. След втори и трети епизод процентите се променят на 18% и 38% съответно. Близо 10% от бременностите след ТВБ са ектопични. Хроничната тазова болка се съобщава 3 пъти повече от жени, прекарали ТВБ. Систематични ревюта и мета анализи доказват, че сексуално-трансмисивните болести, включително хламидиазната инфекция, се асоциират с повишен риск и податливост към ХИВ инфекция.
В гениталният тракт, C.trachomatis може да инфектира маточната шийка или уретрата, при което жените съобщават за оплаквания от засилено вагинално течение или дизурия(дискомфорт причинен от болка и парене по време на уриниране). В повечето случаи обаче, инфекцията преминава без симптоми. Тя може да се манифестира като муко-пурулентен цервицит с течно или гноевидно течение, както и лесно прокървяване при преглед. Хламидиалният уретрит има симптоми като дизурия или често уриниране, понякога и двете в съчетание, наличие на левкоцити в урината и негативна посявка. Екстрагениталната хламидиална инфекция също може да се прояви – най-често като ректална или фарингеална форма. При мъжете инфекцията се манифестира като уретрит, епидидимит, простатит, но както при жените – в повечето случаи симптоми няма или те са изключително неспецифични.
Препоръки
Редица проучвания посочват ползата от провеждането на скрининг насочен срещу C. trachomatis. Скрининговите проби се вземат от цервикалната или вагинална лигавица. Друг метод за скринингово изследване е чрез първа порция урина. Ендоцервикалните проби се вземат в хода на гинекологичен преглед със спекулум. Възможно е пробите да бъдат взети и без осъществяване на вагинален преглед, а самостоятелно от жените, чрез влагалищни тампони. Алтернативното изследване на първа порция урина се предпочита от пациентките, предвид удобството, но редица изследвания сочат намалената сензитивност на метода.
При позитивен тест за хламидии се препоръчва назначаване на адекватна терапия – 1 g Азитромицин орално, еднократно, или 100 mg Доксициклин два пъти дневно в продължение на 7 дни. Три месеца след проведено лечение е необходимо да се извърши контролно изследване. Всички сексуални партньори на носителя на хламидиална инфецкия е нужно да се изследват и при позитивен резултат да проведат лечение, ако контактът е осъществен до 60 дни преди получаването на резултата за положителна хламидиална инфекция.