
Храненето чрез кърмене е най-добрият диетичен режим за новороденото бебе. Защо е така? Кърменето е най-естественият начин за хранене на бебето. Кърмата на майката е специално предназначена за нейното бебе. Кърмата е мляко със специфични качества, лесно за усвояване от организма, с висока хранителна стойност, така необходима през първите 6 месеца от живота на бебето. Кърмата осигурява всичко необходимо за правилен растеж и развитие, предпазва го от инфекции и други неблагоприятни фактори и влияния, които могат да застрашат неговото здраве и живот. Намалява коликите му, запека и дори предпазва от подсичане. Кърмата осигурява по-здравословно бъдеще на бебето.
Кърменето се отразява благоприятно и на майката:
- Намалява вероятността от рак на гърдата
- Намалява риска от рак на матката и яйчниците
- Намалява инсулиновите нужди на кърмещата, което е особено важно за жени със захарен диабет
- По време на кърменето се отделя хормона окситоцин, който подпомага свиването и възстановяването на матката след раждането
- Помага на майката да си възвърне формата по-бързо
- Действа успокояващо на майката
Кърмене през първите дни след раждането
При нормално раждане е добре бебето да се постави на гърдата след 30 мин. По този начин се стимулира произвеждането на кърма. От изключително важно значение е да се знае, че през първите 3 дни след раждането, майката има коластра. Коластрата е най-добрата храна за бебето в началото на неговия живот. Това е гъста, лимонено-жълта течност, с уникални хранителни свойства. От особена важност е повишеното съдържание на антитела в коластрата, които предпазват бебето от инфекции в момент, в който имунната му система е все още в процес на развитие. На 3-ия ден вечерта или на 4-ия след раждането се появява напрежение и болка в гърдите, количеството на произвежданото мляко се увеличава т. е. идва зрялото женско мляко. Родилките се съветват да доизцеждат и двете гърди докато усетят облекчение или гърдите омекнат. Това се извършва с помощта на ръка, ръчна или електрическа помпа. Този метод предпазва гърдите от мастит и запушване на млечните канали.
Студените компреси улесняват изтичането на млякото. Препоръчително е да се правят преди кърмене или когато има запушени млечни канали.
Как протича кърменето?
От изключително важно значение е психическата подготовка на родилката, както и позата на кърмещата майка. Преди да започне кърменето гърдите трябва да се измият само с вода, след това да се подсушат с нежни попивателни движения. Ако гърдите са много напрегнати трябва да се изцедят малко преди да се постави бебето на гърдата. По този начин бебето захапва по-лесно както зърното, така и част от ареолата. Здраво доносено новородено, в зависимост от състоянието му, се кърми от 7-10 пъти през интервали от 3 часа. При незадоволително наддаване на тегло и съмнение за намаляване на кърмата, интервалите се намаляват, кърми се през 2-2.5 часа. Продължителността на кърменето през първите 3 дни е по 5 мин. на гърда. След този период се увеличава на 15-20 мин. Ако майката няма достатъчно кърма и загубата на тегло при бебето е над 10% се дохранва с адаптирано мляко.
След приключване на кърменето гърдите се доизцеждат, измиват се и се намазват с някакво поддържащо и защитно средство. Правилното кърмене и хигиената преди и след кърмене е изключително важна за да не се стига до възпаление на зърната и разраняване. Кърмещите жени се нуждаят от специално бельо, сутиен за кърмачки с подложки, които трябва да се сменят след всяко кърмене.
Как да разберем, че бебето получава достатъчно кърма?
Ако след кърмене бебето е спокойно, заспива на гърдата и спи около 2 часа, ако възстанови рожденото си тегло до 10-ия ден след раждането, ако суче от 7-10 пъти в денонощието и ако наддаде тегло повече от 500 гр. за месец, както и според намокрените памперси и изхождания са показателни, че бебето получава достатъчно кърма. Както в родилните домове, така и в домашни условия може да се направи така нареченото „пробно кърмене“. Преди да се постави бебето на гърда се претегля и след храненето отново, ако има разлика в теглото бебето суче достатъчно.
Кърмене след секцио
При желание на майката, след оперативния процес, бебето може да се постави на гърдата поне 5 мин. за да се стимулира лактацията. Слизането на кърмата, както и започването на кърменето може да стане в по-късен етап от колкото при нормално раждане. Кърменето след секцио се извършва по същия начин, като след вагинално раждане. Родоразрешаването няма роля за лактацията, при всяка родилка е строго индивидуално произвеждането на кърма.
При нормално протичаща лактация се препоръчва кърменето да продължи поне до 12-ия месец, а по възможност и след това. В последните години се наблюдава тенденция, повечето от майките се отказват от кърменето, тъй като не са наясно с важността на този процес, както и заради болките, които получават по време на кърменето. Важно е да се разбере, че всяко начало е трудно, но това по принцип са първите 2-3 седмици след раждането. След този период майката и бебето се адаптират, опознават се и самото кърмене се улеснява.