
Диагностика на човешки папиломен вирус (ЧПВ) чрез ДНК тест
Ракът на маточната шийка е второто по честота онкологично заболяване сред жените между 20 и 45 годишна възраст в целия свят. Всеки ден една жена в България умира от това заболяване. Причинява се от хронична инфекция с човешки папиломен вирус (HPV).
Човешкият папиломен вирус може да се предаде от човек на човек по време на полов контакт – при полов акт, или дори понякога от близък контакт кожа с кожа в гениталната област. Това означава, че използването на презерватив не предпазва от развитието на рак. Поради лесното предаване на вируса, всяка сексуално активна жена е изложена на риск от заразяване. Независимо от предпазните мерки не по-малко от 80% от жените срещат НРV през сексуално активния си живот. Ето защо за специалистите от центъра ранното диагностициране е от първостепенно значение.
Използването на традиционни методи като цитонамазка не гарантира достоверност на резултата. В много случай от практиката данните от цитологичния тест могат да бъдат неясни и неточни, или да се проявят късно. Много чести са случаите на отрицателни цитологични резултати, които се оказват положителни за HPV инфекция при прилагането на ДНК анализ. Именно тези резултати налагат използването на съвременни ДНК диагностични методи. Такъв ДНК тест с клинично значение е HPV HC2 теста на фирмата Qiagen. Това е и единственият профилактичен тест, одобрен от Американската Агенция по Храните и Лекарствата (FDA) който притежава и валиден европейски СЕ сертификат, издаден от ЕМЕА (Европейска Агенция по Лекарствата). Този тест се препоръчва като диагностичен метод от повечето дружества по акушерство и гинекология в света.
Опирайки се на утвърдената в световен мащаб Hybrid Capture-технология на QIAGEN Gmbh в ДКЦ Асцендент се осъществява и типизацията на HPV. Качествено се определят важните, опасни серотипове при жени с положителен резултат от скрининговия Hybrid Capture 2 тест. Чрез digene HPV Genotyping PS тест се анализира поотделно наличието на високорисковите типове – HPV 16, 18 и 45, без да се наблюдава кръстосана реактивност с други типове HPV (вкл. нискорискови типове). По този начин се осигурява качествена превенция на рака на маточната шийка.
Връзката между човешкия папиломен вирус и рака на маточната шийта установи и доказа проф. Харалд Цур Лаузен и това позволи да се разработят тестове за откриване на инфекцията и да се направят ваксини за борба с това коварно заболяване.
За неговото велико откритие професорът получи Нобелова награда за медицина през 2008 г. У нас проф. Цур Лаузен гостува през май 2011 г. по личната покана на д-р Димитър Георгиев – изпълнителен директор на ДКЦ Асцендент. Нобеловият лауреат изнесе лекция и даде интервюта за връзката на HPV и рака на маточната шийка, колко често трябва да се изследват жените за евентуална инфекция, какво да е поведението при установяване на положителни тестове за HPV и на високорискови типове на опасния вирус, какви са възможностите на съвременната медицина в тази посока. Професорът посети и ДКЦ Асцендент, където беше посрещнат според българските обичаи.
С грижа за своите пациенти, нашите специалисти препоръчват за повече информация да посетите информационния сайт www.hpv-bg.com