
Информация за вируса
Инфекцията с HERPES SIMPLEX VIRUS (HSV) сe среща в над 80% от населението в Европа и у нас. Причинява се от два типа инфекциозни агенти – HSV-1 или HSV-2. Вирусът се открива в редица телесни течности – слюнка, урогенитални, ректални и вагинални секрети, ексудати от лезии на кожата и др. Предаването на инфекцията става чрез директен контакт с лезиите, по полов път и перинатално. Най-характерни са лезиите по кожата и лигавиците на устата и гениталиите. Инфекциите с HSV-1 са първични (в над 90% са безсимптомни) или вторични (рекурентни). Първичните инфекции с HSV-1 обикновено се демонстрират с гингивостоматит, херпесна ангина, кератоконюнктивит, енцефалит. Първичните инфекции с HSV-2 се проявяват като вулвовагинит, менингит или генерализирана херпесна инфекция у новородени. Симптоми на вторичната инфекция са кожни лезии в носа, устата и гениталната област, като по-тежките прояви са кератоконюнктивита (често рецидивиращ) и менингита.
Изследвания доказващи инфекцията с HSV-1 и HSV-2
Широко разпространените днес изследвания за антитела от типовете IgM и IgG срещу двата херпесни вируса ни дават добра представа за вече състояла се среща с вируса, както за стара персистираща инфекция, така и за нова или вторична инфекция.
Най-доброто доказателство за съществуваща активна херпесна инфекция обаче е директното доказване на вируса във вулвовагинални лезии или цервикален секрет (при липса на външни увреждания). Директното доказване се осъществява чрез верижна полимеразна реакция (PCR) с материал от вулвовагинални лезии или цервикален секрет.
Инфекции с HSVи бременност
Важно е да обърне специално внимание на ранното диагностициране на инфекция с HSV (и двата типа) при бременност за да не се допусне перинатално заразяване на новороденото с развитие на тежки, дори фатални последствия за него – най-често генерализиран херпес. Ранното диагностициране на херпесната инфекция още в началото на бременността може да се проследява периодично, да се лекува, както и да съдейства за предприемане на най-правилния начин за родоразрешаване.
В началото на бременността следва да се изясни имунния статус на жената по отношение на двата херпесни вируса чрез тестовете за IgM и IgG срещу HSV-1 и HSV-2. При установена реактивност в някой от тези тестове (независимо от това дали гинекологичният преглед установява лезии), жените трябва да бъдат изследвани чрез PCR с материал от лезиите или цервикален секрет. При жени заразени с който и да е от двата херпесни вируса PCR трябва да се извърши задължително и преди раждането (2 седмици) за да се реши дефинитивно безопасния начин за родоразрешение (per vias naturales или секцио).
Материалът за изследване се взима от гинеколог със специален стерилен тампон, който се потапя в пластмасова епруветка с транспортна среда и се изпраща за анализиране в специализирана лаборатория.