
Доктори предлагат няколко интересни варианта, за всички, които се будят посред нощ и не могат да заспят повече – най-често срещания вид инсомния.
Това е отчайващо често срещан сценарий: заспивате лесно, но изведнъж сте напълно будни в 2 или 3 часа сутринта. Само след половин час или повече вторачени в тавана може най-накрая отново да заспите. Това безсъние се случва на всеки от време на време и е нормална реакция на стрес, казват лекарите. Но за не малък дял хора, този вид безъние се превръща в хронично разстройство. Всъщност „среднощната инсомния” е най-често срещана, дори повече от трудностите със заспиването.
Според редица научни изследвания, около 30% от американците имат симптоми от някой вид инсомния всяка година. Хроничните проблеми със заспиването често са свързани със стреса и тревожността, казва Майкъл Перлис, директор на Медицинска програма „Поведение на съня” (Behavioral Sleep) в Училището по медицина Перелман в Университета на Пенсилвания. Събуждането твърде рано пък често се свързва с депресия. Всеки тип безсъние може да бъде причинен и от разстройство на циркадния ритъм, където има несъответствие между биологичния часовник на човек и нормалното време за сън. Хроничното безсъние обикновено се дефинира по следния начин: устойчиви проблеми със съня, които се случват най-малко три пъти седмично в продължение на три месеца или повече.
Причини за среднощната инсомния
Среднощните събуждания могат да бъдат причинени от заболявания като сънна апнея, хронична болка или гастроезофагеален рефлукс. Възрастните хора са по-склонни да се будят през нощта. Горещи вълни от менопаузата и някои усложнения с функционирането на простатата, които причиняват често уриниране, също могат да бъдат причина за безсънието.
Как да се справим с безсънието
Събужането послед нощ се случва доста често, но е твърде възможно това какво избирате да направите, за да заспите отново, да направи положението дори по-тежко.
Решението е парадоксално. Ако искате инцидентното събуждане посред нощ да не се превърне в хронично, не правете нищо! – „Не спете в повече. Не подрямвайте. Не си лягайте рано на следващия ден и всичко ще бъде наред!”, казва д-р Перлис. Компенсацията на загубения сън може да подхрани хроничното безсъние, защото може да стане по-трудно да се спи на следващата вечер. По-добре използвайте кофеин за енергия през целия ден, казва още д-р Перлис. Ако трябва да си починете допълнително заради важна работна презентация, то легнете си по-късно на следващата вечер. “Балансът е рецептата”, съветва той.
Има обаче и определени неща, които трябва да се избягват. Включването на лампата в банята е едно от тях. Ярката светлина в средата на нощта може веднага да потисне нивата на хормона мелатонин, който участва в регулирането на цикъла сън – бодърстване. Светлината през нощта също може да заблуди циркадната системата за време, казва Д. Дж. Бюиси, професор по психиатрия и клинична наука в Университета на Питсбърг. Не стойте пред компютъра или телевизора и използвайте фенерче, когато ходите до тоалетна. Ако много ви се гледа телевизия нека е от по-далеч и сложете слънчеви очила. Не гледайте часовника – колкото повече го гледате, толкова повече се тревожите: “Още колко часа сън ми остават?!”, а тревогата пречи на съня. Също така, не се препоръчва похапването посред нощ – от една страна, води до трупане на килограми, а от друга тялото се учи да се буди посред нощ, за да получи приятно възнаграждение.