
Осемнадесети октомври е световният ден на менопаузата
Думата менопауза има произход от гръцки и означава край на месечните цикли. Това се дължи на прекъсване на първичните функции на яйчниците – узряване и отделяне на яйцеклетки и освобождаване на хормони.
Менопаузата обикновено (но не винаги) настъпва в средната възраст: 45 – 50 г. Тогава започва и значителното намаляване на хормони в организма. Макар и не внезапно това понижаване на хормоналната продукция води до признаци и ефекти, които сериозно нарушават дневната активност и качеството на живот на жените. Ако са налице и други увреждания (като ендометриоза, поликистоза, рак на половите органи) – жените влизат по-рано в менопауза и функционалните нарушения са по-изразени.
Най-честите здравни проблеми, характерни за менопаузата, са топли вълни, нощни изпотявания, повишен стрес, стягане в гърдите, сухота на влагалището, намаляване на паметта, промени в настоението, развитие на остеопороза и сърдечни болести.
Един от най-сериозните и чести проблеми при менопаузалните жени е остеопорозата.
Остеопорозата (ОП) – най-честото костно заболяване, представлява системно заболяване на скелета, характеризиращо се със загуба на костна маса и влошаване на микроструктурата на костната тъкан Намаляването на плътността и влошаването на качеството на костите се развива «тихо» и прогресивно. Често няма никакви симптоми, докато не настъпи първото счупване: най-често шийката на бедрената кост, телата на прешлените и предмишницата.
Остеопорозата е обществен здравен проблем в световен мащаб. Най-честа е остеопорозата при жените след настъпване на менопаузата (около 1/3 от жените развиват такава), т.нар. постменопаузална ОП; следвана от т.нар. старческа ОП – при възраст над 70 години честотата на заболяването и при двата пола постоянно нараства.
Остеопороза се развива и при някои заболявания (напр. повишена функционална активност на щитовидната жлеза), при лечение с определени медикаменти и др.
Генетичните фактори играят важна роля за появата на остеопороза, както и редица рискови фактори, свързани с начина на живот: нездравословно хранене, липса на физическа активност, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.
Добрата новина е, че понастоящем ОП е широко лекуващо се заболяване с комбинация от медикаменти и промяна в начина на живот: правилна и достатъчна физическа активност, диета с храни, съдържащи достатъчно калций, набавяне на витамин Д, здравословен начин на живот и редовни медицински прегледи за контрол на болестта.