
Да спиш за двама
Разпространено е вярването, че нарушеният сън по време на бременност, който често тормози бъдещите майки е един вид подготовка за екстремните лишения от сън, съпътстващи отглеждането на новородено. Част от това твърдение изглежда е вярно: събуждането посред нощ, невъзможността да заспят, или по-сериозни състояния като сънната апнея са чести оплаквания на бъдещи майки, особено когато киселините в стомаха, болките в гърба, и честото тичане до тоалетната се намесят.
Дейвид Гозал, който изследва нарушенията на съня от педиатрична гледна точка в Университета в Чикаго, казва – „Аз съм педиатър, и това, което ме интересува е, има ли безсънието последици за плода”. Все още никой не е изследвал последиците от сънната апнея – включваща многократни микро-събуждания през нощта, причинени от хъркане или други нарушения в нормалното дишане, върху плода, извън последиците за майката, свързани с теглото или начина на раждане. И затова има причина – дългосрочното изследване на деца гълта много време и средства и е трудоемко. Затова Гозел изследва мишки. Проведения от него експеримент подлага гризачи в трети триместър от бременността на нещо подобно на сънна апнея – те са поставени в клетка, която се разтърсва на всеки две минути по време на периода, когато мишките спят. Мишките спят точно толкова, колкото и мишките от контролната група, но сънят им е фрагментиран, подобна на този на жените с апнея. В началото Гозел и колеги не забелязват нищо различно при мишлетата, родени от майки с дълбок сън и тези, родени от майки, чиито сън бил нарушен. Но след няколко месеца, поколението на недоспалите мишки започнало да се храни повече и да покачва телесната си маса. „На 24 месеца тези мишки бяха инсулиново резистентни и притежаваха черти на метаболитния синдром. Идеята за връзката между сънната апнея при майките и метаболитния синдром при бебетата още е новаторска и тепърва предстои да се изясни механизма на взаимодействие, но те накланят везните към възможността за дългосрочни последици от нарушенията на съня по време на бременност както за майката, така и за бебето.
“Разбира се, това е много правдоподобно”, казва Луиз О’Брайън, който изучава съня по време на бременност в Университета на Мичиган. “От десетилетия е известно, че това, което се случва в утробата може да повлияе в дългосрочен план върху здравето на бебето.”