
Нарушеният сън и безсънието повишават риска от рак на простатата, дебелото черво и гърдата. Данни от проучвания проведени в САЩ при здрави мъже откриват, че около 10 % от мъжете, които страдат от нарушения в съня в рамките на 5 години развиват рак на простатата, като при 1% той е с агресивно протичане. Изчисленият риск за заболяване е 2 пъти по-висок при мъжете с безсъние.
Още по-явна е връзката на нарушения сън и рака на дебелото черво при мъжете и жените. По честота той заема между 3-то и 4-то място и запазва тенденцията си към нарастване. Провеждането на профилактична колоноскопия е метод за ранното му откриване. От направен сравнителен анализ на данните от 1240 профилактично проведени колоноскопии, при които са диагностицирани 338 случая на рак, е изчислено, че безсънието повишава с 50 % риска от рак на дебелото черво при мъжете и жените.
Връзката между безсънието и други нарушения на съня с рака е несъмнена. Липсата на достатъчно сън повлиява негативно функцията на имунната система, като дисбалансира отделянето на кортизол. Намалява отделянето на мелатонин, който се синтезира по време на съня и има силно антиоксидантно действие. Не напразно приемането на мелатонин вечер преди лягане се смята не само, че подобрява съня, но и че има благоприятно действие при пациенти с рак.
Ако при здравите нарушения сън и безсънието предразполагат към по-висок риск от заболяването, то при вече болните се явяват като симптом на заболяването. Болните от рак страдат 2 пъти по-често от нарушен сън и безсъние. Това се свързва със симптомите на болестта – болка, депресия, странични действия от лекарствата и лечението. Според данни публикувани в медицински издания до 50 % от болните и само 15 % от здравите имат нарушен сън.
Тези данни само потвърждават, че ракът е болест на целия организъм, а не на отделен орган. За да се намали рискът от него е необходим здравословен начин на живот, който да включва и достатъчно сън.
д-р Мария Христова
онколог